At the outset.. বাট চ'ৰাতে

Welcome to my world..
I am not a writer nor a poet. Just trying to narrate some of my experiences .. I am usually comfortable in writing in Assamese, my mother tongue. Have written few blogs in English and have tried my hands in composing few poems in Hindi too.. My Hindi speaking friends may excuse me for my audacity to do so..

মোৰ জগতলৈ আদৰিছো...
কোনো কবি সাহিত্যিক মই নহয়, কিছুমান অভিজ্ঞতাৰ বৰ্ণনা মাথোন কৰিছো ইয়াত.. মাতৃভাষা অসমীয়াতে লিখি ভাল পাওঁ যদিও ইংৰাজীতো লিখিছো.. হিন্দী ভাষাতো দুটামান কবিতা লিখিবলৈ চেষ্টা কৰি চাইছো....

Translate

Wednesday, 19 October 2016

ঈশ্বৰলৈ চিঠি আৰু কেইজনমান কুকুৰপোৱালী

ঈশ্বৰলৈ চিঠি আৰু কেইজনমান কুকুৰপোৱালী

পোষ্ট অফিচত কাম কৰা মানুহ এজনৰ কাম আছিল যিবোৰ চিঠিৰ ঠিকনা ভালদৰে পঢ়িব নোৱাৰি সেইবোৰ চিঠিৰ উচিত ব্যৱস্থা কৰা৷ এদিন এখন চিঠি আহিল৷ চিঠিখন লিখা হৈছেঈশ্বৰলৈকিন্তু ঠিকনাত কেৱল স্বৰ্গ বুলি লিখি থোৱা আছে৷ মানুহজনে ভাবিলে কোনো অবুজ শিশুৱে হয়তো চিঠিখন লিখিছে৷ গতিকে খুলি পঢ়ি চাবলৈ মন মেলিলে তেওঁ৷

চিঠিখনত লিখা কথাখিনি এনেধৰণৰ আছিল:
মৰমৰ ঈশ্বৰ,
আশাকৰো তুমি মোৰ চিঠিখন পঢ়িবা আৰু উত্তৰ দিবা৷
মই বৰ বিপদত পৰিহে তোমালৈ লিখিছো৷ মই এগৰাকী ৮০ বছৰীয়া বৃদ্ধা৷ অতি দুখীয়া৷ ভঙা-চিঙা ঘৰত এটাত অকলে থাকোঁ৷ মাহেকত ১৫০০ টকা পেঞ্চন পাওঁ৷ তাৰেই কোনোমতে চলিব লাগে৷ কালি মোৰ টকাৰ মোনাটো কোনোবাই চুৰ কৰিলে৷ তাত ৩০০ টকা আছিল৷ অহা মাহৰ পেঞ্চন পাবলৈ এতিয়াও এসপ্তাহ বাকী আছে৷ মোৰ হাতত আৰু এটকাও নাই৷ দুদিনপাছত মোৰ জন্মদিন৷ জন্মদিনলৈ মই তিনিগৰাকী বান্ধৱীক নিমন্ত্ৰণ কৰি থৈছিলো৷ এতিয়া মোৰ হাতত এটকাও নাই৷ কেনেদৰে আলহী সুধিম?
মোৰ কোনো আত্মীয়-কুটুম কোনো নাই৷ তোমাৰ বাহিৰে আন কোনো নাই মোক সহায় কৰিবপৰা৷ তুমিয়েই মোৰ শেষ আশা৷ তুমি অনুগ্ৰহ কৰি মোক সহায় কৰিবানে?
মই আশাৰে বাট চাই থাকিলোঁ৷
ইতি
বিৰজা

চিঠিখন পঢ়ি মানুহজনৰ খুব দুখ লাগিল৷ তেওঁ পোষ্ট অফিচৰ বাকী কৰ্মচাৰী কেইজনক চিঠিখন দেখুৱালে৷ সকলোৱে পকেটৰ পৰা দুই-এটকাকৈ বৰঙণি আগবঢ়ালে৷ মুঠতে ২৯০ টকা গোট খালে৷ টকাখিনি তেওঁলোকে এনভেলপ এটাত ভৰাই মানুহগৰাকীৰ ঠিকনালৈ পঠিয়াই দিলে৷

মানুহগৰাকীলৈ টকাখিনি পঠিয়াই দি সকলোৰে মনবোৰ ভাল লাগি থাকিল৷ বিপদত পৰা দুখীয়া মানুহ এগৰাকীক সহায় কৰিবলৈ পোৱা বাবে৷

কেইদিনমান পাছত “ঈশ্বৰ”লৈ বুলি আকৌ এখন চিঠি আহিল৷ হাতৰ আখৰ দেখিয়েই মানুহজনে চিনি পালে সেই বৃদ্ধাৰ পৰা অহা চিঠি বুলি৷ তেওঁ পোষ্ট অফিচৰ সকলো কৰ্মচাৰীক মতিলে৷ সকলোৱে একেলগে চিঠিখন খুলিলে আৰু অতি আগ্ৰহেৰে পঢ়িবলৈ ধৰিলে৷

চিঠিখনত বিৰজাই এনেদৰে লিখিছিল:
মৰমৰ ঈশ্বৰ,
তুমি মোক কিমান ডাঙৰ সহায় কৰিলা তাৰবাবে তোমাক মই ধন্যবাদ দি শেষ কৰিব নোৱাৰো৷ মোলৈ ভালপোৱাৰ চিন স্বৰূপে তুমি মোলৈ যি উপহাৰ পঠিয়ালা তাৰে মোৰ জন্মদিন ভালদৰে পালন কৰিলো মোৰ বান্ধৱী তিনিগৰাকীৰ সৈতে৷ তুমি মোক দিয়া উপহাৰৰ কথাটো মই বান্ধৱী তিনিগৰাকীকো কৈছো৷ সকলোৱে তোমাক ধন্যবাদ দিছে৷
কিন্তু এটা কথা৷ পেকেটটোত ১০ টকা কম আছিল৷ তুমি নিশ্চয় ৩০০ টকাই পঠাইছিলা৷ পোষ্ট অফিচৰ কুকুৰ পোৱালী কেইটাই দহ টকা মাজতে সৰকালে নিশ্চয়৷
আকৌ ধন্যবাদেৰে
বিৰজা

(ইন্টাৰনেটত পোৱা চিঠি এখনৰ অসমীয়া ৰূপান্তৰ)

No comments:

Post a Comment