At the outset.. বাট চ'ৰাতে

Welcome to my world..
I am not a writer nor a poet. Just trying to narrate some of my experiences .. I am usually comfortable in writing in Assamese, my mother tongue. Have written few blogs in English and have tried my hands in composing few poems in Hindi too.. My Hindi speaking friends may excuse me for my audacity to do so..

মোৰ জগতলৈ আদৰিছো...
কোনো কবি সাহিত্যিক মই নহয়, কিছুমান অভিজ্ঞতাৰ বৰ্ণনা মাথোন কৰিছো ইয়াত.. মাতৃভাষা অসমীয়াতে লিখি ভাল পাওঁ যদিও ইংৰাজীতো লিখিছো.. হিন্দী ভাষাতো দুটামান কবিতা লিখিবলৈ চেষ্টা কৰি চাইছো....

Translate

Saturday, 21 January 2017

অপ্ৰত্যাশিত পুৰস্কাৰ

“যদি আপুনি কোনো বাধা নথকা বাট এটা পায়, সেই বাটে বোধকৰো আপোনাক ক’লৈকো লৈ নাযায়৷”
                                                                                                                                      - লেখক অজ্ঞাত


প্ৰাচীন কালৰ কথা৷ এজন ৰজাই বাটৰ সোঁমাজত ডাঙৰ শিল এটা ৰাখিলে৷ তাৰপাছত তেওঁ বাটৰ কাষত লুকাই থাকি চাবলৈ ধৰিলে কোনোবাই সেই শিলটো আঁতৰাই থয় নে নথয়৷ ৰাজ্যৰ কিছুমান ধনী, চহকী মানুহ, মন্ত্ৰী আদি সেই পিনে আহিল আৰু শিলটো দেখি অলপ কষ্ট কৰি কাষেৰে পাৰ হৈ গ’ল৷ বহুতে বাটটো পৰিষ্কাৰ কৰি ৰখাত ব্যৰ্থ হোৱা বাবে ৰজাক গালি পাৰি থৈও গ’ল৷ কিন্তু বাটৰ পৰা শিলটো আঁতৰাবলৈ কোনেও একো নকৰিলে৷

তাৰপাছত শাক-পাচলিৰ গধুৰ বোজা এটা কঢ়িৱাই কৃষক এজন আহিল৷ বাটৰ মাজত থকা শিলটো দেখি তেওঁ থমকি ৰ’ল৷ শাক-পাচলিৰ বোজাটো মাটিত থৈ তেওঁ শিলটোৰ ওচৰলৈ আহিল আৰু শিলটো বাটৰ মাজৰ পৰা ঠেলি কাষলৈ নিবলৈ চেষ্টা কৰিলে৷ বহু সময় চেষ্টা কৰি ঠেলি ঠেলি তেওঁ শিলটো আঁতৰাবলৈ সক্ষম হ’ল৷ শিলটো আঁতৰাই শাক-পাচলিৰ বোজাটো পুনৰ মূৰত তুলি ল’ব খোজোঁতেই কৃষকজনে হঠাৎ দেখিবলৈ পালে যে শিলটোৰ তলত এটা ধনৰ মোনা আছিল আৰু শিলটো গুচাই দিয়াৰ পাছত ধনৰ মোনাটো দেখা গৈছে৷ মোনাটোৰ ভিতৰত বহুতো সোণৰ মুদ্ৰা আছিল৷ ভালদৰে চাই কৃষকজনে দেখিলে মোনাটোৰ ভিতৰত ৰাজমোহৰ মৰা কাগজ এখন৷ তাত লিখা আছিল: যিজনে শিলটো আঁতৰাব তেওঁলৈ পুৰস্কাৰ হিচাবে এই সোণৰ মুদ্ৰাৰ টোপোলাটো ৰজাৰ পৰা দিয়া হ’ল৷

প্ৰতিটো বাধাই আচলতে কিবা এটা নতুন শিকাৰ সুযোগ আগবঢ়ায়৷

কৃষকজনে এটা নতুন কথা শিকিলে৷ বাকীসকল বঞ্চিত হ’ল, শিকাৰ পৰাও, পুৰস্কাৰৰ পৰাও৷

(ইন্টাৰনেটত পোৱা লেখা এটাৰ অসমীয়া ৰূপান্তৰ)

No comments:

Post a Comment